02.16.2009

WINNERS: 40th Annual NAACP Image Awards in Los Angeles

Jennifer HudsonWERE YOU THERE? 40th NAACP Image Awards at the Shrine Auditorium on February 12, 2009 in Los Angeles, California.  The hosts were Halle Berry and Tyler Perry.  Performances by Beyonce, Will.i.am and Stevie Wonder.  A-listers who attended included: Will & Jada Smith, Beyonce, Jennifer Hudson, Hill Harper, Blair Underwood, Wendy Raquel Robinson, LisaRaye, Russell Simmons, Tyler Perry, Beyonce, Taraji P. Henson, Danny Glover and so many more.  See more photos in the Sac Hub Photo Gallery


Motion Picture Categories

Best Picture Nominations
The Secret Life of Bees (Fox Searchlight) - WINNER

Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures)
Miracle at St. Anna (Touchstone Pictures)
Seven Pounds (Columbia Pictures)
Tyler Perry's The Family That Preys (Lionsgate)

Outstanding Actor in a Motion Picture
Will Smith, Seven Pounds (Columbia Pictures) - WINNER
Derek Luke, Miracle at St. Anna (Touchstone Pictures)
Don Cheadle, Traitor (Overture Films)
Jeffrey Wright, Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures)
Rob Brown, The Express (Universal Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture
Rosario Dawson, Seven Pounds (Columbia Pictures) - WINNER
Alfre Woodard, Tyler Perry's The Family That Preys (Lionsgate)
Angela Bassett, Tyler Perry's Meet the Browns (Lionsgate)
Dakota Fanning, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)
Queen Latifah, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Columbus Short, Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures) - WINNER
Cedric the Entertainer, Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures)
Dev Patel, Slumdog Millionaire (Fox Searchlight)
Mos Def, Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures)
Nate Parker, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Taraji P. Henson, The Curious Case of Benjamin Button (Paramount) WINNER

Alicia Keys, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)
Beyonce Knowles, Cadillac Records (Sony Music Film/Parkwood Pictures)
Jennifer Hudson, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)
Sophie Okonedo, The Secret Life of Bees (Fox Searchlight)

 

Television Categories

Outstanding Comedy Series
Tyler Perry's House of Payne (TBS) WINNER
30 Rock (NBC)
Everybody Hates Chris (CW)
The Game (CW)
Ugly Betty (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series
LaVan Davis], Tyler Perry's House of Payne (TBS) WINNER

Donald Faison, Scrubs (NBC)
Paul James, Greek (ABC Family)
Terry Crews, Everybody Hates Chris (CW)
Tyler James Williams, Everybody Hates Chris (CW)

Outstanding Actress in a Comedy Series
Tracee Ellis Ross, Girlfriends (CW) - WINNER
America Ferrera, Ugly Betty (ABC)
Cassi Davis, Tyler Perry's House of Payne (TBS)
Tia Mowry, The Game (CW)
Tichina Arnold, Everybody Hates Chris (CW)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Lance Gross, Tyler Perry's House of Payne (TBS) WINNER
Blair Underwood, The New Adventures of Old Christine (CBS)
Dule Hill, Psych (USA)
Larramie 'Doc' Shaw, Tyler Perry's House of Payne (TBS)
Tracy Morgan, 30 Rock (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Keshia Knight Pulliam , Tyler Perry's House of Payne" (TBS) WINNER

Tisha Campbell-Martin, Rita Rocks (Lifetime)
Vanessa Williams, Ugly Betty (ABC)
Wanda Sykes, The New Adventures of Old Christine (CBS)
Wendy Raquel Robinson, The Game (CW)

Outstanding Drama Series
Grey's Anatomy(ABC) - WINNER
House (FOX)
Lincoln Heights (ABC Family)
The Unit (CBS)
The Wire (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series
Hill Harper, CSI: NY]] (CBS) - WINNER
Anthony Anderson, Law & Order (NBC)
Blair Underwood, In Treatment (HBO)
Dennis Haysbert, The Unit (CBS)
Omar Epps, House (FOX)

Outstanding Actress in a Drama Series
Chandra Wilson, Grey's Anatomy (ABC) - WINNER

CCH Pounder, The Shield (FX)
Loretta Devine, Eli Stone (ABC)
Nicki Micheaux, Lincoln Heights (ABC Family)
Wendy Davis, Army Wives (Lifetime)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Taye Diggs, Private Practice (ABC) WINNER
Blair Underwood, Dirty Sexy Money (ABC)
James Pickens Jr., Grey's Anatomy (ABC)
Michael Kenneth Williams, The Wire (HBO)
Wendell Pierce, The Wire (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Angela Bassett, ER (NBC) WINNER

Alfre Woodard, My Own Worst Enemy (NBC)
Audra McDonald, Private Practice (ABC)
S. Epatha Merkerson, Law & Order (NBC)
Sonja Sohn, The Wire (HBO)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
A Raisin in The Sun (ABC) WINNER

24: Redemption (FOX)
Accidental Friendship (Hallmark Channel)
House of Saddam (HBO)
Racing For Time (Lifetime)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton McClure, The Young and the Restless (CBS) WINNER

Cornelius Smith, Jr., All My Children (ABC)
Dan Martin, The Bold and the Beautiful (CBS)
Montel Williams, Guiding Light (CBS)
Texas Battle, The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Debbi Morgan, All My Children (ABC) WINNER

Christel Khalil, The Young and the Restless (CBS)
Eva Marcille, The Young and the Restless (CBS)
Nia Peeples, The Young and the Restless (CBS)
Tonya Lee Williams, The Young and the Restless (CBS)

Outstanding News/Information (Series or Special)
In Conversation: Michelle Obama Interview (TVOne) WINNER

American Gangster (BET)
Anderson Cooper 360: Race in America(CNN)
An Oprah Winfrey Show Special Event: The Dream Lives - A Martin Luther King Day Special (Syndicated)
Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

Outstanding Talk (Series)
The View (ABC) WINNER
Iconoclasts: Venus Williams & Wyclef Jean (Sundance Channel)
Judge Mathis (Syndicated)
Tavis Smiley (PBS)
The Tyra Banks Show (CW)

Outstanding Reality (Series)
American Idol 7';' (FOX) WINNER

"Dancing with the Stars (ABC)
Keyshia Cole: The Way It Is (BET)
Project Runway (Bravo)
Run's House 5 (MTV)

Outstanding Variety (Series or Special)
UNCF An Evening of Stars: Tribute to Smokey Robinson (Syndicated) WINNER

American Idol 7: Idol Gives Back (FOX)
BET Awards 2008(BET)
Chris Rock Kill the Messenger (HBO)
Russell Simmons' Def Comedy Jam (HBO)

Outstanding Children's Program
Dora the Explorer (Nickelodeon) WINNER

Cheetah Girls: One World (Disney Channel)
Cory in the House (Disney Channel)
Go, Diego, Go (Nickelodeon)
"True Jackson, VP" (Nickelodeon)

Outstanding Performance in a Youth/Children's Program (Series or Special)
Keke Palmer, True Jackson, VP" (Nickelodeon) WINNER
Caitlin Sanchez, Dora the Explorer (Nickelodeon)
Kyle Massey, Cory in the House (Disney Channel)
Lil' JJ, Just Jordan (Nickelodeon)
Selena Gomez, Wizards of Waverly Place" (Disney Channel)
Recording Categories

Outstanding New Artist
Jennifer Hudson (Arista) WINNER

Anthony David (Soulbird/Universal Republic)
Estelle (Atlantic/Homeschool)
Jazmine Sullivan (J Records)
Leona Lewis (J Records/Syco)
 

Outstanding Male Artist
Jamie Foxx (J Records) - WINNER

Chris Brown (Jive/Zomba)
Common (G.o.o.d. Music/Geffen Records)
John Legend (Columbia Records)
Will.i.am (Will.i.am Music Group/Interscope Records)

Outstanding Female Artist
Jennifer Hudson (Arista) - WINNER

Beyonce (MusicWorld/Columbia Records)
Alicia Keys (J Records)
Mariah Carey (Island Def Jam)
Rihanna (Island Def Jam)

Outstanding Duo, Group or Collaboration
Jennifer Hudson and Fantasia, "I'm His Only Woman" (Arista) - WINNER
Anthony David and India.Arie, "Words" (Soulbird/Universal Republic)
Estelle and Kanye West, "American Boy" (Atlantic/ Homeschool)
Jordin Sparks and Chris Brown, "No Air" (Jive/Zomba)
Natalie Cole and Nat King Cole, "Walkin' My Baby Back Home" (DMI Records)

Outstanding Jazz Artist
Natalie Cole, "Still Unforgettable" (DMI Records) WINNER

Esperanza Spalding, "Esperanza" (Heads Up International)
James Carter, "Present Tense" (Emarcy)
The Roy Hargrove Quintet, "Earfood" (Decca Label Group)
Sonny Rollins, "Road Shows Vol. 1" (Doxy/Emarcy)

Outstanding Gospel Artist (Traditional or Contemporary)
Mary Mary (Columbia Records) WINNER

Hezekiah Walker (Zomba Gospel)
Marvin Sapp (Zomba Gospel)
Regina Belle (Pendulum Records/Walker Davis Entertainment)
Take 6 (Heads Up International)

Outstanding World Music Album
Cheryl Keyes, "Let Me Take You There" (Keycan Records) WINNER

Esperanza Spalding, "Esperanza" (Heads Up International)
Miquel Zenon, "Awake" (Marsalis Music)
Omega Bugembe Okello, "Kiwomera Emmeeme" (Alexom Productions)
Toumani Diabate, "The Mande Variations" (Nonesuch Records)

Outstanding Music Video
"Yes We Can", Will.i.am (Will.i.am Music Group/Interscope) WINNER
"If I Were A Boy", Beyonce (MusicWorld/Columbia Records)
"Single Ladies", Beyonce (MusicWorld/Columbia Records)
"Spotlight", Jennifer Hudson (Arista)
"Superwoman", Alicia Keys (J Records)

Outstanding Song
"Yes We Can", Will.i.am (Will.i.am Music Group/Interscope) WINNER
"Greenlight", John Legend (Columbia Records)
"Single Ladies", Beyonce (MusicWorld/Columbia Records)
"Spotlight", Jennifer Hudson (Arista)
"Superwoman", Alicia Keys (J Records)